Pierwsza jesziwa i wielcy myśliciele

Niezwykle ważną rolę w każdej gminie żydowskiej odgrywały szkoły. Od ich liczby i poziomu nauczania zależała ranga gminy w hierarchii ważności miast zamieszkałych przez ludność żydowską.

Aktualizacja: 28.04.2008 23:01 Publikacja: 28.04.2008 13:00

Pierwsza jesziwa i wielcy myśliciele

Foto: ŻIH

Żydów płci męskiej obowiązywało w zasadzie powszechne szkolnictwo. Umiejętność czytania potrzebna była do studiowania Tory wraz z jej komentarzami. Nauka rozpoczynała się w trzecim, czwartym roku życia od głośnego powtarzania nazw liter alfabetu hebrajskiego. Następnie uczono się na pamięć tekstów modlitw, po czym recytowano z pamięci Torę (często jednocześnie tłumacząc jej fragmenty na jidysz). Następnie przechodzono do poznania Talmudu. Nauka odbywała się z reguły w domu nauczyciela (hebr. melamed – nauczający), stąd nazwa tradycyjnej szkoły religijnej dla chłopców – Cheder (hebr. pokój, izba). Za naukę płacili rodzice ucznia, a w wyjątkowych sytuacjach wynagrodzenie nauczyciela brała na siebie gmina żydowska. Nadzór nad tym szkolnictwem sprawowała specjalna komisja lub powołane do tego celu bractwo tzw. Chewra Talmud Tora.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama