Pojęcie „trefny” (niezdatny; niezgodny z przepisami Talmudu dotyczącymi zachowania obrzędowej czystości) wiąże się podziałem mięsa na dozwolone (koszerne) i zakazane. Dozwolone jest spożywanie ssaków o rozdzielonych kopytach, ryb z łuskami i płetwami oraz wielu gatunków ptaków. Nie wolno natomiast spożywać krwi i pewnego rodzaju tłuszczu, zwierząt wyraźnie zakazanych prze Biblię, rozszarpanych przez drapieżniki oraz padliny – zalicza się do niej także ssaki i ptaki ubite niezgodnie z przepisami.

Przyjęte od Żydów pojęcie „trefny” w potocznej polszczyźnie oznacza przede wszystkim rzecz pochodzącą z nielegalnego źródła. Jest to przedmiot lub człowiek, który z jakiegoś powodu wydaje się podejrzany, nie budzi zaufania. Trefny towar pochodzi z nielegalnego źródła, np. z kradzieży lub przemytu. Zdaniem prasy „trefny” okazał się obraz Leona Wyczółkowskiego „Rybak z siecią”, nabyty za 80 tys. zł przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, który okazał się falsyfikatem.

Dawniej „trefny” oznaczał też coś pobudzającego do śmiechu, stąd pojawiające się jeszcze i dziś określenie błazna czy wesołka słowem „trefniś”.

(na podst. „Leksykonu judaistycznego”, Warszawa 2007)