Po-lin: tu przenocuj

Ziemie Polski i Litwy stały się nie tylko przystanią i schronieniem dla Żydów uciekających przed prześladowaniami na Zachodzie. Tutaj powstały najważniejsze w Europie żydowskie ośrodki nauki, religii i kultury, takie jak Kraków, Wilno, Lwów i Lublin.

Publikacja: 05.05.2008 11:12

Po-lin: tu przenocuj

Foto: Żydowski Instytut Historyczny, „Mówią wieki”

Świadczy o tym wzrost liczby ludności żydowskiej zamieszkującej ziemie państwa polsko-litewskiego. Historycy szacują, że w 1550 r. ziemie Rzeczypospolitej zamieszkiwało ok. 150 tys. Żydów, co stanowiło ok. 2 proc. ludności państwa, w 1600 r. ich liczba wzrosła do 300 tys., a w 1650 r. do 350 tys., czyli ok. 3 proc. ludności kraju. Wzrost populacji żydowskiej był skutkiem zarówno migracji, jak też wyższego niż w przypadku chrześcijan przyrostu naturalnego.

Pomimo dość rozpowszechnionego stosowania zakazu zamieszkiwania przez Żydów miast (przywilej de non tolerandis Judaeis) osiedlali się oni głównie w ośrodkach miejskich lub w ich bezpośredniej bliskości. Wskazują na to dane statystyczne: 98 proc. Żydów województwa krakowskiego mieszkało w Krakowie, 59 proc. Żydów województwa lubelskiego – w Lublinie, a 58 proc. Żydów województwa poznańskiego – w Poznaniu. W tradycji żydowskiej ten „złoty okres” w rozwoju życia żydowskiego na ziemiach polskich zaznaczył się szeregiem legend.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama