Reklama
Rozwiń

Po powrocie Żydów na Litwę

Po powrocie Żydów na Litwę w 1503 r. życie żydowskie nabrało nowych barw. Odbudowywały się stare gminy żydowskie w Brześciu, Pińsku, Łucku i Grodnie, powstawały nowe w Krzemieńcu, Kowlu, Wilnie. Aleksander Jagiellończyk, podejmując decyzję o zgodzie na powrót Żydów na Litwę, kierował się względami ekonomicznymi.

Publikacja: 05.05.2008 11:23

Po powrocie Żydów na Litwę

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

Żydzi odgrywali już wtedy tak ważną rolę w administrowaniu i zagospodarowywaniu tych ziem, że trudno było wyobrazić sobie ich dalszy rozwój bez udziału tychże.

22 marca 1503 r. Aleksander oznajmił staroście grodzieńskiemu, że przyjmuje Żydów z powrotem, i polecił, aby oddano im w tym mieście budynek bożnicy, cmentarz, place w obrębie miasta wraz z budynkami oraz długi, jakie winni im byli chrześcijańscy mieszkańcy miasta. W zamian Żydzi zobowiązali się płacić roczny podatek zwany „powrotne” oraz sfinansować wystawienie 1000 jezdnych żołnierzy. W ślad za gminą grodzieńską zezwolenie na powrót otrzymały inne gminy miast królewskich, a także prywatnych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego