Jerozolima Królestwa, polski Oxford

Kilka lat po śmierci Szachny Żydzi lubelscy podjęli starania o uzyskanie od króla przywileju na wybudowanie akademii talmudycznej. Okazję ku temu stworzył wybitny lekarz dr Izaak Maj, który zakupił plac położony u podnóża wzgórza zamkowego i przeznaczył go na wzniesienie synagogi, a przy niej jesziwy.

Publikacja: 05.05.2008 11:24

Jerozolima Królestwa, polski Oxford

Foto: Dziennik Wschodni

Formalną zgodę na wybudowanie uczelni wydał król Zygmunt August w 1567 r., który w przywileju nadał kierownikowi akademii tytuł rektora. Była to niezwykle ważna i prestiżowa funkcja, gdyż rektor został nie tylko wyjęty spod jurysdykcji rabina lubelskiej gminy, ale i uznany za wyższego rangą od wszystkich rabinów. Uzyskał więc pozycję wyraźnie uprzywilejowaną, zapewniającą mu wysoki prestiż społeczny oraz pełną niezależność w kształtowaniu programu, metod i organizacji studiów w jesziwie.

Pierwszym rektorem lubelskiej jesziwy został rabin Salomon Luria (1510 – 1573) zwany Maharszalem, wybitny talmudysta, autor komentarzy talmudycznych i responsów rabinackich. Luria ostro krytykował praktykowaną w Lublinie dialektyczną metodę nauczania Talmudu (pilpul). Dlatego był w sporze z wieloma rabinami, w tym z synem Szaloma Szachny, Izraelem. Jako rektor lubelskiej jesziwy propagował racjonalną metodę interpretacji Talmudu, ale jednocześnie odrzucał filozoficzne koncepcje Arystotelesa, które z jego punktu widzenia były nie do pogodzenia z nauką Tory.

Aż do połowy XVII wieku lubelska akademia talmudyczna cieszyła się wielką sławą i stawiana była za wzór w Polsce i Europie. Podzieliła ona los zniszczonej w 1655 r. dzielnicy żydowskiej

Dzięki wielkiej wiedzy i talentom dydaktycznym zdołał uczynić z lubelskiej jesziwy jedną z najlepszych akademii talmudycznych w ówczesnej Europie, która pod jego kierownictwem przeżyła największy rozkwit. Była to pierwsza w Rzeczypospolitej Akademia Talmudyczna i pierwsza wyższa uczelnia w Lublinie. Jej sława, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie przyczyniła się do nadania jej nazwy żydowskiego Oxfordu, a miastu nazwy Jerozolimy Królestwa Polskiego. Sam Luria zmarł w 1573 r., a napis umieszczony na jego kamieniu nagrobnym, znajdującym się na starym cmentarzu żydowskim w Lublinie, świadczy o wielkim poważaniu i sławie, jaką cieszył się za życia.

Aleksander Jagiellończyk, podejmując decyzję o zgodzie na powrót Żydów na Litwę, kierował się względami ekonomicznymi. Żydzi odgrywali już wtedy tak ważną rolę w administrowaniu i zagospodarowywaniu tych ziem, że trudno było wyobrazić sobie ich dalszy rozwój bez ich udziału

W lubelskiej jesziwie głównym przedmiotem nauczania było prawo talmudyczne (halacha), w niewielkim zaś stopniu nauki świeckie. Na następcę Lurii na stanowisku rektora wybrany został Mordechaj Jaffe. Urodzony w Czechach, już za młodu przybył do Polski i stał się uczniem Isserlesa i Lurii. Po wygnaniu Żydów z Czech przebywał we Włoszech, gdzie studiował również matematykę i filozofię. Podobnie jak Luria był przeciwnikiem nauczania Talmudu metodą pilpulu, która nie dominowała wtedy w lubelskiej jesziwie.

Aż do połowy XVII wieku lubelska Akademia Talmudyczna cieszyła się wielką sławą i stawiana była za wzór w Polsce i Europie. Podzieliła ona los zniszczonej w 1655 r. dzielnicy żydowskiej. Mimo prób przywrócenia dawnej świetności jesziwa lubelska traciła coraz bardziej na znaczeniu i upadła ostatecznie wraz z III rozbiorem Polski pod koniec XVIII wieku. Pamięć o Lublinie jako mieście, w którym nauki talmudyczne przeżywały niegdyś największy rozkwit, przetrwała jednak do czasów współczesnych. Wyrazem tej tradycji było reaktywowanie w 1930 r. uczelni żydowskiej nazwanej Jeszywas Chachmej Lublin (Uczelnia Mędrców Lublina), która ponownie rozsławiła w świecie Lublin jako żydowski Oxford.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń