Wilhelm z Jülich na czele Flamandów

Świadomi konsekwencji, jakie ich czekają, buntownicy nie mieli innego wyjścia, jak kontynuować wojnę. Brugijczycy postanowili pozyskać mieszkańców innych wolnych miast.

Publikacja: 08.05.2008 15:18

Wilhelm z Jülich na czele Flamandów

Foto: Wikipedia

Red

Poza Gandawą przyłączyły się one do buntu. Rebelianci zgromadzili się najpierw pod Oudenarde, miastem obsadzonym przez francuski garnizon. Tam do pospólstwa dołączyli rycerze. Gwidon z Namur i Wilhelm z Jülich, syn i wnuk uwięzionego Gwidona de Dampierre, uznali, że w ich rodowym interesie będzie wesprzeć przedstawicieli miast. Jako jedni z nielicznych kompetentnych żołnierzy zostali dowódcami armii rebeliantów.

Bohaterem tej wojny stał się Wilhelm z Jülich, zwany po niderlandzku Willem van Gulik, a po francusku Guillaume de Juliers. Ze strony matki był wnukiem Gwidona de Dampierre, ze strony ojca wnukiem Wilhelma V, hrabiego Jülich. Nazywano go Wilhelmem Młodszym dla odróżnienia od noszącego to samo imię starszego brata, który zginął w bitwie pod Furnes. Tytuł hrabiowski przeszedł później na innych potomków Wilhelma V. Nasz Wilhelm przeznaczony był do kariery kościelnej. W 1302 roku był archidiakonem w Lie’ ge. Gdy jednak dwaj wujowie zaproponowali mu udział w wojnie przeciw królowi Francji, zrezygnował z obowiązków duchownych i zgodził się stanąć na czele rebelii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama