Reklama
Rozwiń

Jezuici, Żydzi i unici „wrogami prawosławia”

Ta atrakcyjność Żydów wynikała z faktu, że potrafili szybko zorganizować i uruchomić działalność na wydzierżawionych ziemiach (na polach uprawnych, w lasach, jeziorach, na odcinkach rzek) lub obiektach (w karczmach, młynach, gorzelniach, jatkach), a same arendy, z reguły wyposażone w prawo monopolu, szybko przynosiły zyski obu stronom – właścicielowi i dzierżawcy.

Publikacja: 19.05.2008 09:47

Jezuici, Żydzi i unici „wrogami prawosławia”

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

Dla magnata lub szlachcica liczył się zysk, więc metody stosowane przez żydowskich dzierżawców w celu wyegzekwowania go, a przy okazji swojej prowizji, ich nie obchodziły. A dzierżawcy z reguły, czując za sobą siłę właściciela, egzekwowali swoje przywileje bez mrugnięcia okiem, szczególnie w dobrach prywatnych (choć w królewszczyznach – mimo zakazów – szlacheccy dzierżawcy niejednokrotnie administrowali z pomocą Żydów). Za złamanie monopolu propinacji albo kłusownictwo w asyście magnackich żołnierzy lub kozaków często rekwirowano dobra delikwenta na poczet kary.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego