Reklama
Rozwiń

Świadectwo "Rzeczpospolitej"

1 sierpnia 2003 roku dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego – Zofia i Andrzej – odsłoniły tablicę dłuta prof. Janusza Pastwy wmurowaną przy wejściu do poprzedniej siedziby redakcji „Rzeczpospolitej” przy placu Starynkiewicza.

Publikacja: 23.05.2008 06:42

Zofia i Andrzej Pileccy przy tablicy ku czci ich ojca

Zofia i Andrzej Pileccy przy tablicy ku czci ich ojca

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

W uroczystości wzięli udział m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, prezydent Warszawy Lech Kaczyński, inni politycy, samorządowcy, kombatanci, wojskowa asysta honorowa, harcerze z drużyny ZHR im. Zgrupowania AK Chrobry II. Ówczesny redaktor naczelny „Rz” śp. Maciej Łukasiewicz powiedział wtedy:

Stawiliśmy się tu dziś wszyscy, aby dać świadectwo prawdzie. Kieruje nami pamięć o najodważniejszym z odważnych żołnierzy drugiej wojny światowej. O rotmistrzu polskich ułanów, a następnie oficerze Armii Krajowej, który dobrowolnie trafił do oświęcimskiego obozu koncentracyjnego, aby też – jak wyryto na tej tablicy – „dać świadectwo prawdzie”. Odkrył tam mechanizm hitlerowskiego ludobójstwa i zorganizował przeciw niemu opór. Władza komunistyczna odpłaciła Mu za to po wojnie haniebnym mordem sądowym oraz dziesięcioleciami równie haniebnego milczenia, zacierania śladów. Dziś, na szczęście, czyny rotmistrza Witolda Pileckiego przenikają do świadomości Polaków. Przenikają jednak z wolna, i nie wszystkie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego