Złapani w pułapkę

Pierwsi uderzyli Francuzi. Celem ich ataku była, jak zakładał plan sułtana, lekka jazda turecka. Ta jednak, zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami, szybko oderwała się od krzyżowców i ustąpiła pola.

Publikacja: 23.05.2008 08:27

Atak francuskiej jazdy na Turków pod Nikopolis, miniatura francuska, XV w.

Atak francuskiej jazdy na Turków pod Nikopolis, miniatura francuska, XV w.

Foto: AKG/EAST NEWS, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Galijskie rycerstwo uznało odwrót kawalerii za swe zwycięstwo i teraz uderzyło na janczarów. Tym razem jednak przeciwnik nie zamierzał się rzucić do ucieczki. Ciężkozbrojna jazda, atakując pozycje piechoty na stromym stoku, nie mogła wykorzystać swego podstawowego atutu – siły uderzenia. Do tego pierwszy szereg trafił na umocnienia polowe, których nie był w stanie sforsować. Wtedy na atakujących posypał się deszcz strzał – to bezpieczni za fortyfikacjami janczarzy zaczęli ostrzeliwać nieprzyjaciela z łuków. O ile chronieni pancerzami jeźdźcy byli w miarę bezpieczni, o tyle ich rumaki już nie. I to one były pierwszym celem strzelców. Rycerze, których konie zostały zabite bądź ranne, musieli walczyć pieszo lub wycofać się. Gdy szturmujący wykrwawiali się, walcząc z piechotą, Bajazyt wydał rozkaz ataku kawalerii. Na Francuzów uderzyła zza prawego skrzydła janczarów jazda nieregularna, a zza lewego skryta dotychczas za wzgórzem kawaleria ciężkozbrojna dowodzona przez sułtana. Błyskawicznie przeprowadzony manewr sprawił, że rycerstwo francuskie znalazło się w potrzasku. Ci, którzy nie zginęli w walce, dostali się do tureckiej niewoli. Wśród tych ostatnich był jeden ze współsprawców klęski Jan de Nevers, który bił się tak dzielnie, że otrzymał przydomek Sans-peur, czyli Bez Trwogi. Jednak osobiste męstwo nie mogło przesądzić o wyniku starcia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama