Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.05.2008 14:09 Publikacja: 26.05.2008 14:09
Foto: Żydowski Instytut Historyczny
Baal Szem przebywał głównie na Podolu. Właśnie na tych terenach bardzo silne były wpływy mistycyzmu i mesjanizmu sabatajskiego. Żydzi mieli zwyczaj zbierać się we wspólnotach biesiadnych (chawurot), nazywali się wiernymi (maaminim) lub pobożnymi (chasidim). Beszt zgromadził wokół siebie właśnie taką stałą wspólnotę, a jej członkowie nazywali się chasydami.Wprawdzie Beszt był zauroczony żydowskim mistycyzmem, ale nie odwracał się od tradycji talmudycznej, próbując dokonać syntezy tradycjonalizmu żydowskiego z mistycyzmem. Baal Szem Tow twierdził, że głównym zajęciem Żyda powinna być ekstatyczna modlitwa połączona z tańcem pomagającym wejść w trans, ponieważ jego zdaniem Boga należy chwalić nie poprzez umartwianie się i ascezę, ale poprzez mądre i radosne korzystanie z życia i darów, jakie ono niesie. Takie rozumienie pobożności było właściwie afirmacją życia. Wynikała stąd niespotykana do tego czasu w judaizmie forma czczenia Boga poprzez taniec i śpiew, a także charakterystyczna forma modlitwy ekstatycznej prowadzącej do stanu radosnego uniesienia i zachwytu. Ten rodzaj modlitwy miał napawać człowieka radością. A z kolei stan radości zapewniał człowiekowi bliski kontakt z Bogiem. Dopiero w takim stanie dusza mogła wznosić się do nieba, stykać z boską mądrością i interweniować w ziemskich sprawach. Wedle doktryny Beszta tańce, śpiewy i modlitwy nie wykluczały kontemplacji, studiowania pism i stałej służby Bogu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas