Przesądzony wynik wyborów

Formą legalizacji zaboru wschodnich ziem Rzeczypospolitej przez ZSRR było przeprowadzenie w październiku 1939 r. na tych terenach „wyborów” do Zgromadzeń Ludowych Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy, których deputowani mieli następnie zwrócić się do władz centralnych ZSRR o włączenie do wspólnoty narodów radzieckich.

Publikacja: 31.05.2008 15:58

Przesądzony wynik wyborów

Foto: Zbiory ŻIH

Wynik był z góry przesądzony: wschodnie terytorium Rzeczypospolitej inkorporowano do ZSRR, dokonano zmiany ustroju, wywłaszczenia i nacjonalizacji wszelkiej własności prywatnej oraz należącej do państwa polskiego. W ten sposób stworzono podstawy do dalszych represji wobec mieszkańców tych ziem.

Do najbardziej dotkliwych i masowych należały przeprowadzane w nieludzkich warunkach wysiedlenia. Przeprowadzono cztery wielkie akcje wywózek, którymi objęto około 400 tys. obywateli polskich. W trzeciej akcji deportacyjnej, tej z czerwca 1940 r., obejmującej 78 tys. osób, głównie uciekinierów z zachodniej i centralnej Polski, aż 84 proc. wywiezionych stanowili Żydzi, 11 proc. – Polacy, resztę – Białorusini i Ukraińcy. Według szacunków polskiego MSZ z 1944 r. wśród obywateli polskich przymusowo zesłanych w głąb Rosji w latach 1939 – 1941 osoby narodowości polskiej stanowiły 52 proc., Żydzi natomiast – 30 proc. Oznaczało to, że odsetek Żydów wśród populacji zesłańców był zdecydowanie wyższy niż procent, który stanowili na tych terenach przed wojną.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama