Reklama

Hunyadi prze ku bitwie

Cezarini wzywał, by pozostać pod osłoną wagenburgu (taboru) i tak poczekać na przybycie okrętów. Natomiast mający największe doświadczenie wojenne Hunyadi zdecydowanie odradzał zamknięcie się w obozie warownym i proponował wydać Turkom walną bitwę. Plan maksimum zakładał rozbicie nieprzyjaciela, plan minimum – przedarcie się przez blokadę.

Publikacja: 06.06.2008 11:11

Hunyadi prze ku bitwie

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Opinia węgierskiego wodza przeważyła. O świcie krzyżowcy ustawili się na rozległej równinie położonej na zachód od Warny. Lewym skrzydłem opartym o jezioro Dewnia dowodził węgierski możnowładca Michał Szilagyi, centrum – król, a prawą flanką, złożoną z Wołochów oraz chorągwi magnackich – biskup waradyński Jan Dominis. Dowództwo nad Siedmiogrodzianami, którzy stanęli za centrum, objął Hunyadi. Między brzegiem Morza Czarnego a prawym skrzydłem rozmieszczono wagenburg, broniony przez zaciężnych Czechów i artylerię. Sułtan przybył pod Warnę z armią trzykrotnie większą niż Władysław – miał aż 60 tys. ludzi. Doświadczony wódz w centrum swych pozycji, ok. półtora kilometra od wojsk chrześcijańskich, ustawił czworobok janczarów, broniony od frontu zamaskowaną palisadą i głębokim rowem. Przed janczarami stanęła ciężkozbrojna kawaleria (sipahowie) z Rumelii i Anatolii, dowodzona przez Dauda paszę i Karadża paszę. Na lewo od kawalerii rozstawiono lekką jazdę (akindżi) i nieregularną piechotę (zapowie).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama