Reklama

Austria: asymilacja przez przymus

W zaborze austriackim, w którym pod koniec XVIII w. Żydzi stanowili około 3,1 proc. ludności Galicji Zachodniej i 8,7 proc. Wschodniej, na mocy kolejnych rozporządzeń cesarskich kahały podporządkowano władzom administracyjnym w poszczególnych cyrkułach, a ich kompetencje ograniczono do kwestii związanych z religią, dobroczynnością i rozkładem podatków.

Publikacja: 09.06.2008 13:50

Austria: asymilacja przez przymus

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

Red

Ludność żydowska miała odtąd podlegać sądom państwowym. Żydom zagwarantowano swobodę wyznania, jednocześnie jednak utrzymano obciążające ich specjalne podatki od uboju koszernego czy zawierania małżeństw. Zgodę na osiedlanie się we wsiach uzyskiwać miały jedynie osoby utrzymujące się z pracy na roli lub z rzemiosła.

Przyspieszenie asymilacji do kultury niemieckiej zamierzano osiągnąć poprzez przymus posyłania dzieci do szkół publicznych lub zakładania szkół żydowskich z obowiązkowym językiem niemieckim. Ogłoszono również zarządzenia zakazujące Żydom używania tradycyjnych strojów oraz zobowiązujące ich do przyjęcia nazwisk i powszechnej służby wojskowej. Działania te doprowadzić miały do pożądanej przez władze asymilacji elity finansowej i średniozamożnych środowisk żydowskich. Dla biednych i niezadowolonych pozostawiono szeroko otwartą furtkę – uzyskanie zgody na emigrację nie pociągało za sobą żadnych opłat. Pobierano je natomiast za zezwolenie na osiedlenie się w granicach monarchii Habsburgów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama