Reklama

Rosja: strefa osiedlenia

W porównaniu z szeroko zakrojonymi planami władz austriackich i pruskich rosyjska elita władzy w znacznie mniejszym stopniu ingerowała w życie żydowskiej wspólnoty oraz obyczaje, mentalność i styl życia jej członków.

Publikacja: 09.06.2008 13:35

Rosja: strefa osiedlenia

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

Red

Pragmatyczna akceptacja odmienności nowych poddanych mogła wynikać z doświadczeń płynących z zarządzania wielonarodowościowym imperium. Z nadmiernych ambicji z pogranicza inżynierii społecznej skutecznie leczyła także świadomość braku możliwości skutecznego działania administracji. Rosję trudno było ogarnąć nie tylko rozumem, ale także siecią odpowiednio licznej, kompetentnej biurokracji.

W tej sytuacji postanowiono utrzymać znacznie szerszy niż w Austrii i Prusach zakres kompetencji kahałów, w których gestii pozostawiono kwestie religijne, sądownicze i policyjne. Utrzymano również liczne żydowskie szkoły wyznaniowe, wprowadzając jedynie obowiązek nauczania w nich języków polskiego lub rosyjskiego. Ze względów religijnych, ale także fiskalnych, Żydów zwolniono od poboru, obciążając ich dodatkowym podatkiem. Zarazem jednak, podobnie jak chrześcijan, zaliczono ich do jednej z czterech kategorii ludności miejskiej lub stanu rolniczego. Formalnie zyskiwali tym samym swobodę działalności w handlu i rzemiośle, dostęp do cechów i gildii kupieckich, a nawet czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do rad miejskich czy władz cechowych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama