Reklama

Podczas rewolucji 1905 – 1906

Rusyfikacja (której narzędzie widziano w Litwakach), antysemityzm polskiego ruchu narodowego, ale i obojętność (lub niechęć) wielu ruchów żydowskich, w tym syjonistycznych, wobec polskiego snu o wolności, nałożone na zaostrzający konkurencję kryzys ekonomiczny, zagęściły atmosferę w Królestwie.

Aktualizacja: 16.06.2008 17:49 Publikacja: 16.06.2008 14:52

Podczas rewolucji 1905 – 1906

Foto: Archiwum „Mówią Wieki”, Zbiory ŻIH

Red

Mimo napięć polsko-żydowskich rzadko dochodziło jednak do rozruchów. Najbardziej znane są wypadki łódzkie z 1892 r., w których robotniczy 1-majowy strajk zamienił się w grabieże domów i sklepów należących do Żydów. Pretekstem miało być ich czynne występowanie przeciw Kościołowi katolickiemu. Tu też nie wiemy, w jakiej mierze zamieszki były zainspirowane, a w jakiej wynikały (tak jak w Rosji) z zachowań samorzutnych.

Początek XX w. w Rosji to czas działania monarchistycznych, antyliberalnych i antysemickich organizacji, utożsamianych często ze Związkiem Narodu Rosyjskiego, tzw. Czarną Sotnią. W kręgach tych (wspieranych przez policję polityczną, czyli Ochranę) powstały m.in. „Protokoły Mędrców Syjonu” oskarżające Żydów o chęć dominacji nad światem. Niosącym „Matuszce Rossiji” nieszczęścia żydowskim spiskiem usprawiedliwiano np. w 1903 r. kilkadziesiąt ofiar pogromu w Kiszyniowie (w latach 1881 – 1882 zginęło tylko kilka osób), o którego organizację podejrzewano zresztą petersburskie MSW. Fala 43 pogromów przyszła wraz z klęskami w wojnie z Japonią, którym też winni byli tchórzliwi i zdradzieccy Żydzi. Do października 1905 r. doszło do kolejnych 54 zajść, które władze usprawiedliwiały żydowskim zaangażowaniem w ruch rewolucyjny. Najgorszy okazał się jednak czas po „wolnościowym” manifeście cara Mikołaja II poprzedzającym 690 pogromów (spontanicznych, organizowanych lub wspieranych przez policję i wojsko), które mogły przynieść nawet 3 tys. ofiar.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama