Reklama

Wspólna krew, wspólna sprawa

Nieznany wcześniej sojusz polsko-żydowski ujawnił się najmocniej w Warszawie, szczególnie po 27 lutego 1861 r., gdy od kul rosyjskich żołnierzy padło pięciu uczestników antyrządowej demonstracji.

Publikacja: 23.06.2008 16:46

Wspólna krew, wspólna sprawa

Foto: ŻIH

W liczącej 14 członków Delegacji Miejskiej znaleźli się, poza m.in. kupcem Franciszkiem Ksawerym Szlenkerem, pisarzem Józefem Ignacym Kraszewskim, lekarzem Tytusem Chałubińskim, szewcem Stanisławem Eugeniuszem Hiszpańskim i fotografem Karolem Beyerem, związany z Wielopolskim finansista Matias Rosen i nadrabin Beer Meisels oraz wywodzący się z Żydów luteranin, bankier Leopold Kronenberg i katolik (rodzina Levy przyjęła chrzest w 1806 r.), były generał Jakub Lewiński. Odpowiedzialna za utrzymanie porządku publicznego i rozmowy z władzami Delegacja zredagowała godny adres do cara Aleksandra II przedłożony namiestnikowi Gorczakowowi. Udało się jej też uwolnić z Cytadeli wielu aresztowanych.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama