Reklama

Co jedenasty...

Pod koniec krótkich dziejów satelickiego wobec Rosji Królestwa Polskiego (1815 – 1830) mieszkało w nim 378 tys. Żydów. Stanowili jedynie 9 proc. populacji 3,5-milionowego kraju, ale zarazem połowę ludności miejskiej i jedną czwartą mieszkańców stolicy.

Publikacja: 23.06.2008 16:09

Jeszcze w 1816 r. było ich w Warszawie ledwie 15 579, a do roku 1828, i to mimo ograniczonej swobody zamieszkania, liczba ta się podwoiła. Uwolnieni w 1817 r. od służby wojskowej, wnosili jednak w zamian podatek, tzw. rekrutowe, dodany do już opłacanego „koszernego”. We władzach Królestwa ścierały się liberalne i konserwatywne pomysły co do żydowskiego statusu, nad którym pochylić się miał od 1825 r. Komitet do spraw Żydowskich przy Komisji (ministerstwie) Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Raport Komitetu nie przyniósł przełomu, skupiając się na zakładaniu szkół, kolonii rzemieślniczo-rolniczych i organizacji drukarni hebrajskiej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama