Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.07.2008 13:49 Publikacja: 03.07.2008 13:49
Foto: Rzeczpospolita
Klęska warneńska w 1444 roku była poważnym ciosem dla Królestwa Węgierskiego. W starciu nie tylko zginął król polski i węgierski Władysław Jagiellończyk, ale też dotkliwe straty poniosło węgierskie rycerstwo. Szczęśliwie dla Madziarów również straty tureckie okazały się na tyle poważne, że sułtan nie zdecydował się na wdarcie w głąb Korony św. Stefana.
Sytuacja wewnętrzna na Węgrzech była skomplikowana. Król Władysław nie zostawił męskiego potomstwa, więc korona w myśl wcześniejszych układów przeszła na Władysława Pogrobowca. Był on synem Albrechta Habsburga, poprzednika Warneńczyka na węgierskim tronie. Pogrobowiec, choć koronowany, nie mógł jednak sprawować władzy – miał zaledwie cztery lata. Pojawił się zatem problem ustanowienia rządów zastępczych do czasu, gdy król będzie mógł rządzić sam. Po dwóch latach wewnętrznego konfliktu, dzięki poparciu średniej szlachty, regentem został Jan Hunyadi. Ten węgierski możnowładca był niewątpliwie najwybitniejszym wodzem swoich czasów w naszej części Europy. Dowiódł tego wielokrotnie przed bitwą warneńską, a w czasie wyprawy z 1444 roku wykazał się niepospolitym talentem i ogromnym doświadczeniem, ratując z klęski część wojska. Także Turcy uważali go za największego przeciwnika wśród chrześcijan.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas