Reklama
Rozwiń

Na kawie u Rajchmanów

Spośród salonów plutokracji warszawskiej, na których bywała elita warszawskiej inteligencji, wyróżniał się salon Rajchmanów, w którym toczyło się intensywne życie muzyczne, salon uważany za wyrocznię w sprawach i problemach muzycznych.

Publikacja: 13.07.2008 23:12

Na kawie u Rajchmanów

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Jego gospodarz Aleksander Rajchman (1855 – 1915) był literatem, publicystą, współpracownikiem wielu czasopism i dzienników, od 1883 r. wydawcą i redaktorem „Echa Muzycznego i Teatralnego”, od 1885 r. noszącego nazwę „Echo Muzyczne, Teatralne i Artystyczne”. Był postacią w życiu kulturalnym Warszawy bardzo wpływową, ale kontrowersyjną, często skonfliktowaną ze środowiskiem muzycznym i teatralnym. Sprawa budowy gmachu filharmonii nurtowała go od dawna. W przeciwieństwie do innych metropolii europejskich, jak na przykład Berlin, Wiedeń, Paryż, Petersburg, Warszawa nie posiadała gmachu filharmonii, co odbijało się bardzo niekorzystnie na życiu muzycznym.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego