Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.07.2008 23:07 Publikacja: 13.07.2008 23:07
Półświęto, nazywane też Świętem Uczonych, przypadające w 18. dniu miesiąca ijar między Pesach a Szawuot (Święto Tygodni). W Lag ba-Omer (33. dzień liczenia omeru) – w przeciwieństwie do pozostałych 49 dni tego okresu upamiętniającego śmierć 24 tys. uczniów rabbiego Akiwy – nie odprawia się rytuałów żałobnych, dozwolone są natomiast uroczystości radosne, a także golenie i obcinanie włosów. Półświęto Lag ba-Omer zostało ustanowione w czasach średniowiecza. Podobno tego dnia ustała na chwilę zaraza, która odebrała życie uczniom rabbiego Akiwy. Według innej opinii w Lag ba-Omer Izraelitom wędrującym przez pustynię do Ziemi Obiecanej zesłano z nieba mannę. Tradycja kabalistyczna każe zbierać się tego dnia na górze Meron w Galilei u grobu Szymona ben Jochaja, legendarnego autora Sefer ha-Zohar (Księga Blaku), gdzie świętuje się jego wniebowstąpienie (Hilula de-Rabbi Szimon bar Jochaj). Pierwszy raz obcina się wtedy włosy trzyletnim chłopcom, pozostawiając im pejsy. Według innej tradycji zwyczaj palenia ognisk tego dnia ma przypominać o rozpowszechnianej za pomocą znaków ognia wieści o pierwszym znaczącym zwycięstwie powstańców pod wodzą „Syna Gwiazdy” Bar Kochby z czasów drugiego zrywu żydowskiego w Palestynie przeciwko Rzymianom (lata 132 – 135 ne.).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas