Północne Peru

W urodzajnych dolinach północnego Peru – na rozległych terenach Andów, między wybrzeżem Pacyfiku a dżunglami Amazonii – pierwsze indiańskie państwa powstawały już trzy tysiące lat temu, na długo wcześniej, zanim pojawili się tu Inkowie, nie mówiąc już o Hiszpanach.

Publikacja: 17.07.2008 21:03

Północne Peru

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Niewiele wiemy o tych zaginionych ludach: Mochica, Lambayeque, Chachapoyas, Chimu. Ale budowle – piramidy w okolicach dzisiejszego Trujillo, akwedukty w Cumbemayo czy twierdza Kuelap oraz odnalezione przez archeologów zabytki rękodzieła – dowodzą, że dawni mieszkańcy Północnych Królestw wyróżniali się biegłością w architekturze i znali obróbkę metali. Dziś to właśnie zabytki prekolumbijskie – oprócz urody kolonialnych miast u stóp andyjskich szczytów, słonecznego, rajskiego klimatu i wspaniałych plaż nad Pacyfikiem – przyciągają tu turystów z całego świata.

[srodtytul]Cajamarca[/srodtytul]

Kiedy Pizarro z garstką swych konkwistadorów dotarł do Cajamarki, ujrzał przed sobą w śródgórskiej kotlinie o kształcie trójkąta o boku ok. 10 km tysiące namiotów inkaskich wojowników. Sam Atahualpa obozował w pobliżu oddalonych o parę kilometrów od miasta gorących źródeł, znanych jako Banos de los Incas – i zapewne korzystał z leczniczych kąpieli. Wody w Cajamarce, zawierające m.in. związki siarki, nadal cieszą się zasłużoną sławą wśród kuracjuszy, obok stawów z czasów Inków wybudowano nowoczesne baseny i hotele spa. Nad liczącym dziś prawie 100 tys. mieszkańców miastem wznosi się wzgórze Santa Apolonia z wykutym w skale „Tronem Inków” na szczycie. Z wierzchołka, wśród morza parterowych domów otaczających dawne kolonialne centrum, można dostrzec dachy monumentalnego zespołu szpitali Complejo de Belen, wybudowanego przez Hiszpanów w XVII – XVIII w. dla miejscowej ludności, i wieże barokowego kościoła San Francisco przy głównym placu Plaza de Armas. Kilkadziesiąt kroków od placu przy uliczce Jiron Amalaia Puga odnajdziemy niewielki budynek z pochylonymi, spękanymi murami i zapadniętą posadzką. To „komnata okupu”, El Cuarto del Rescate, gdzie według legend gromadzono złoto i srebro, którym Atahualpa miał zapłacić za uwolnienie z rąk Hiszpanów. W rzeczywistości było to prawdopodobnie tylko więzienie wodza Inków.

El Cuarto del Rescate to jedyny w mieście budynek pamiętający inkaskie imperium. Ale w niedalekim Cumbemayo zachowały się liczące ok. 9 km długości kanały irygacyjne i akwedukt sprzed ponad tysiąca lat – najstarsza taka budowla w Ameryce Południowej, dzieło wcześniejszej, rodzimej kultury Cajamarca. Najszacowniejszych jej przedstawicieli chowano w wykutych w wulkanicznym zboczu „ventanillas”, przypominających niewielkie okna kryptach, w pobliskim Otuzco.

Dzisiejsza Cajamarca to zamożny ośrodek górniczy i rolniczy, znany dzięki jednej z największych na świecie kopalni złota oraz dzięki mleczarstwu i serom.

[srodtytul]Kuelap[/srodtytul]

Trzeba od trzech do czterech godzin marszu pod górę – nieco mniej na grzbiecie muła – by dotrzeć do położonej na wysokości 3 tys. m n.p.m., w pobliżu miasta Chachapoyas, górskiej twierdzy Kuelap. Jej kamienne mury ukryte wśród wyniosłych drzew, zielonej leśnej gęstwiny i kwiatów długo opierały się najeźdźcom. Państwo Chachapoyas, na skraju tropikalnej dżungli, między dopływami Amazonki Maranon i Utcubamba, jako jedno z ostatnich w północnym Peru uległo Inkom, a potem Hiszpanom. W imponującej cytadeli, budowanej przez dwa wieki z kamienia, otoczonej murem 20 m wysokości – ukończonej prawdopodobnie w IX w. – odnaleziono ruiny ponad 400 budynków, bogato zdobionych dekoracjami rzeźbiarskimi.

[srodtytul]Trujillo[/srodtytul]

Jedno z pierwszych osiedli założonych przez Hiszpanów na kontynencie południowoamerykańskim. Najważniejszy ośrodek handlowy i przemysłowy północnego Peru zawdzięcza swój rozwój uprawie trzciny cukrowej, dziś jego okolice słyną w świecie z plantacji szparagów na eksport. A także z pobliskich prekolumbijskich zabytków, piramid Słońca i Księżyca, wzniesionych 1,5 tys. lat temu przez lud Mochica, oraz stolicy państwa Chimu – Chan Chan. Z liczącego ok. 10 tys. domów, świątyń i akweduktów miasta zbudowanego ok. 1300 r. z suszonej cegły adobe zachowały się nie tylko fundamenty, ale i fragmenty glinianych ścian ze wspaniałymi freskami.

[srodtytul]Chiclayo[/srodtytul]

Przed 20 laty na wschód od miasta peruwiańscy archeologowie odnaleźli najbogatszą starożytną nekropolię na zachodniej półkuli. Piramidy adobe z okresu kultury Mochica kryły największy zbiór ozdób i przedmiotów ze złota, jaki kiedykolwiek odnaleziono w Ameryce Łacińskiej. Można je oglądać w Muzeum Królewskich Grobów, jednym z najnowocześniejszych w tej części świata.

[srodtytul]Mancora[/srodtytul]

Legendarna plaża amatorów surfingu i jedno z najlepszych kąpielisk w Peru – tej części wybrzeża nie sięga już zimny prąd peruwiański, dzięki czemu woda ma temperaturę ok. 25 stopni.

[ramka][srodtytul]Porady praktyczne[/srodtytul]

[b]Dojazd:[/b]

? z Warszawy do Limy np. przez Paryż i Nowy Jork samolotem linii Delta lub American Airlines – od ok. 2700 zł w obie strony

? z Limy do Cajamarki samolotem LC Busre – 350 soli peruwiańskich (PEN),

? autobusem (13 – 16 godz.) linii Linea lub Cruz del Sur – 100 – 115 PEN [b]Hotele:[/b]

? La Laguna Seca, Cajamarca – 182 PEN ? Bolivar, Truijllo – 130 PEN ? Grand Hotel, Chiclayo – 110 PEN

? San Ignazio, Cajamarca – 72 PEN ? Hotel de Turistas, Chachapoyas – 66 PEN

? 1 sol peruwiański PEN – 0,76 zł[/ramka]

Niewiele wiemy o tych zaginionych ludach: Mochica, Lambayeque, Chachapoyas, Chimu. Ale budowle – piramidy w okolicach dzisiejszego Trujillo, akwedukty w Cumbemayo czy twierdza Kuelap oraz odnalezione przez archeologów zabytki rękodzieła – dowodzą, że dawni mieszkańcy Północnych Królestw wyróżniali się biegłością w architekturze i znali obróbkę metali. Dziś to właśnie zabytki prekolumbijskie – oprócz urody kolonialnych miast u stóp andyjskich szczytów, słonecznego, rajskiego klimatu i wspaniałych plaż nad Pacyfikiem – przyciągają tu turystów z całego świata.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń