Podział łupu

Pizarro był zajęty zbieraniem okupu, a tymczasem w Peru pojawił się Almagro. Wiódł ze sobą 250 dobrze uzbrojonych ludzi. Gdy dotarł do Tumbes, od hiszpańskiej załogi San Miguel dowiedział się o wspaniałym zwycięstwie wspólnika. Podążył więc spiesznie do Cajamarki, do której dotarł 14 kwietnia 1533 roku.

Publikacja: 17.07.2008 21:35

Podział łupu

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Dzięki posiłkom Pizarro mógł ruszyć na Cuzco. Najpierw jednak musiał podzielić okup i rozstrzygnąć o losach Atahualpy. Przetopienie wspaniałych złotych przedmiotów zajęło aż 30 dni. Piątą część wydzielono dla cesarza, a transport skarbu do Hiszpanii Pizarro powierzył przyrodniemu bratu Hernando, który był mocno skonfliktowany z Almagrem.

Zgromadzony łup był ogromny. Oszacowano go na 1 326 539 złotych pesos i 51 610 marek srebra (1 marka = 230 g srebra, a 1 peso de oro = 4,6 g czystego złota). Dowódca zagarnął dla siebie 2350 marek srebrnych i 57 220 pesos. Przypadł mu także drogocenny złoty tron Inki, wyceniany aż na 25 tys. pesos. Duże udziały otrzymali oficerowie, a jeźdźcy dwukrotnie więcej niż piechurzy. Natomiast ludzie Almagra musieli się zadowolić skromnym wynagrodzeniem, gdyż nie brali udziału w pojmaniu Inki. Przekonano ich jednak zapewnieniami, że w państwie Inków jest jeszcze wiele skarbów do zdobycia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama