W 1532 roku król Francji Franciszek I zgodził się sfinansować wyprawę morską Jacquesa Cartiera, który postawił sobie za cel odnalezienie drogi do Chin. Wyprawa – dwa statki z 61 ludźmi na pokładach – wyruszyła w kwietniu 1534 roku i po dwóch miesiącach dotarła do wybrzeży Ameryki Północnej w okolicach dzisiejszej Nowej Fundlandii, Zatoki Świętego Wawrzyńca i Wyspy Księcia Edwarda. Cartier odbył jeszcze dwie wyprawy do Ameryki Północnej, przyłączając odkryte ziemie do Francji.

W latach 30. XVI wieku Anglia Henryka VIII Tudora zerwała kościelną zależność od Rzymu, a król stał się głową Kościoła narodowego (anglikańskiego). Bezpośrednim powodem była niezgoda papieża na anulowanie małżeństwa Henryka z Katarzyną Aragońską oraz konflikt z kardynałem Thomasem Wolseyem i częścią hierarchii. W latach 1531 – 1532 Henryk VIII zapewnił sobie kontrolę nad duchowieństwem. Ukoronowaniem procesu był „Akt o supremacji” z 1534 roku, który odrzucił władzę papieża i podporządkował struktury kościelne władzy monarszej.

Zimą 1530 roku hospodar Mołdawii Piotr Raresz zbrojnie zajął polskie Pokucie. Na rewanż trzeba było czekać do sierpnia następnego roku, gdy wojska koronne pod wodzą hetmana Jana Tarnowskiego rozgromiły Mołdawian pod Obertynem. 20 lutego 1532 roku zawarto rozejm, ale Raresz nie zrezygnował. W 1538 roku napadł na Podole i rozbił nieliczne siły polskie. Gdy armia koronna gotowała się do kontrakcji, Mołdawię najechali Turcy, którzy mieli dość wybujałych ambicji hospodara. W efekcie Raresz zrzekł się pretensji do Pokucia.