Żałosny koniec

Nowy wicekról Blasco Núnez de Vela postanowił wcielić przepisy skierowane przeciwko siejącym zamęt.

Publikacja: 17.07.2008 21:45

Dotykały wszystkich Hiszpanów w Peru, dlatego szybko wybuchł bunt, na czele którego stanął Gonzalo Pizarro. Zrażeni do wicekróla sędziowie uznali Pizarra za gubernatora.

Znów rozstrzygnąć musiał oręż.

18 stycznia 1546 roku pod Anaquito zostały rozbite wojska wicekróla. Pizarro zwyciężył, ale zwycięstwo było równoznaczne z wyrokiem śmierci. Z Hiszpanii przybył sprytny ksiądz Pedro de La Gaskia. Miał w swoich rękach straszną broń, prawo przebaczania wszystkim tym, którzy zdradzą Gonzala. 9 kwietnia 1548 roku pod Jaquijaguamą część z nich przeszła pod królewskie sztandary. To przesądziło o klęsce Gonzala, który wkrótce po bitwie został stracony.

Żałosny był los zdobywców Peru.

Tym niosącym wiarę chrystusowym rycerzom nie były obce wszelkie grzechy i ludzkie przywary. Nie dochowywali wiary. Z chciwości zdradzali na rzecz tego, który dawał więcej i szybciej. Z zawiści i zemsty dopuszczali się krzywoprzysięstwa i zbrodni. Zapominano o braterstwie broni, o wspólnie przeżytych niebezpieczeństwach i niedolach.

Liczyły się tylko urażony honor, wpływy i złoto.

Zajadłość i okrucieństwo sprowadziły smutny koniec na konkwistadorów. Padli w boju lub zostali zamordowani zarówno Almagrowie, jak i bracia Pizarrowie. Z tych ostatnich przeżył tylko Hernando, który wyszedł z więzienia dopiero po 21 latach.

Nie doczekał za to podboju ks. Luque, a jego następca na peruwiańskim biskupstwie ks. Vicente Valverde został zamordowany w 1541 roku. Śmiercią gwałtowną zmarł także skarbnik Riquelme.

Równie smutny był los Manco Inki. Spod Cuzco wycofał się w góry, gdzie zorganizował nowe państwo z siedzibą w Vilcabambie. Niestety, w 1544 roku został zamordowany przez szukających schronienia w górach almagrystów. Rządzone przez synów Manco Inki państewko trwało dalej. Nie było to efektem jego siły, ale faktu, że Hiszpanie byli zajęci własnymi problemami. Kiedy jednak umocnili się już w Peru, los indiańskiego państwa był przesądzony. Wraz ze śmiercią ostatniego władcy Vilcabamby Tupaca Amaru w 1572 roku zakończył się ostatecznie podbój Peru.

Dotykały wszystkich Hiszpanów w Peru, dlatego szybko wybuchł bunt, na czele którego stanął Gonzalo Pizarro. Zrażeni do wicekróla sędziowie uznali Pizarra za gubernatora.

Znów rozstrzygnąć musiał oręż.

Pozostało 90% artykułu
Historia
Historia analizy języka naturalnego, część II
Historia
Czy Niemcy oddadzą traktat pokojowy z Krzyżakami
Historia
80 lat temu przez Dulag 121 przeszła ludność Warszawy
Historia
Gdy macierzyństwo staje się obowiązkiem... Kobiety w III Rzeszy
Historia
NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. Centralnego Przystanku Historia IPN