Reklama
Rozwiń

Rotwand i Wawelberg

Wspólnym przedsięwzięciem Rotwanda i Wawelberga było założenie w 1895 r. czteroletniej szkoły inżynierskiej, która funkcjonowała jako Szkoła Mechaniczno-Techniczna H. Wawelberga i S. Rotwanda

Publikacja: 20.07.2008 23:33

Rotwand i Wawelberg

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Stanisław Rotwand (1839 – 1916) i Hipolit Wawelberg (1843 – 1901) byli przykładem łączenia działalności gospodarczej z wielką aktywnością społeczną i filantropią. Starszy z nich, Rotwand, porzucił dobrze funkcjonującą praktykę adwokacką, by stać się finansistą i przemysłowcem. Działał jako współwłaściciel domu bankowego, dyrektor bądź członek kierownictwa kilku cukrowni oraz Towarzystwa Przemysłowego Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein, Towarzystwa Starachowickich Zakładów Górniczych i Towarzystwa Przemysłowego Królestwa Polskiego. Współzakładał (1875) i sprawował funkcję prezesa Komitetu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. Przez dziesięć lat (1906 – 1916) był prezesem Komitetu Giełdowego Warszawskiej Giełdy. Znano go jako inicjatora i fundatora wielu instytucji oświatowych (np. Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców w Warszawie) i charytatywnych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego