Reklama
Rozwiń

Król bawełny

W XIX w. największym ośrodkiem produkcji bawełnianej w Królestwie Polskim była Łódź. Zaledwie w ciągu jednej dekady (1820 – 1830) z niewielkiej osady wyrosła na ważny ośrodek włókiennictwa.

Publikacja: 20.07.2008 23:43

Król bawełny

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Wśród łódzkich przemysłowców trzech nazywano królami bawełny. Stworzyli najpotężniejsze przedsiębiorstwa i największe fortuny, pozostawiając po sobie wspaniałe nieruchomości, które na trwałe wpisały się w łódzki krajobraz. Dwóch Niemców i jeden Żyd. Największym przedsiębiorstwem bawełnianym w Łodzi oraz w Królestwie Polskim i jednym z największych w Rosji były zakłady pochodzącego z Nadrenii Karola Scheiblera. Jego firma była także pierwszą w Łodzi, która została przekształcona (1880) w spółkę akcyjną. Scheibler odebrał palmę pierwszeństwa Ludwikowi Geyerowi (jego przędzalnia uruchomiona w 1839 r. była pierwszym w pełni zmechanizowanym zakładem), który musiał się zadowolić trzecim miejscem. Pomiędzy nimi znalazł się Izrael Kalmanowicz Poznański. Przez całe swoje życie starał się dogonić Scheiblera. Nie udało mu się to, ale stworzył potężne imperium przemysłowe i drugą fortunę w Łodzi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego