Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zysk był dla niego najważniejszy. Znany był z samowolnego wydłużania czasu pracy (zmuszania do pracy w niedziele i święta), represyjnego systemu kar za opuszczanie pracy czy stosowania najniższych stawek zarobkowych, ale biorąc przykład z Scheiblera, zbudował obok fabryki osiedle mieszkaniowe dla około 1000 robotniczych rodzin. Na terenie zakładów funkcjonował od 1892 r. szpital fabryczny. Konieczność jego wybudowania wynikała z ukazu carskiego z 1866 r., zgodnie z którym na 100 zatrudnionych przypadać miało jedno łóżko szpitalne. Szpital Poznańskiego posiadał 28 łóżek (w tym 14 dla kobiet) i należał do najlepiej urządzonych w mieście. Wybudował także szkołę dla około 500 dzieci fabrycznych. Nosił się również z zamiarem sfinansowania dla dzieci żydowskich średniej szkoły rzemieślniczo-przemysłowej. Z powodu sprzeciwu gubernatora pomysł upadł. Finansowo wspierał także budowę synagogi postępowej i prawosławnej cerkwi dla wojska oraz łożył na rzecz Żydowskiego Towarzystwa Dobroczynności, którego był współzałożycielem i prezesem. Założył także Kasę Zapomogową dla robotników.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas