Reklama
Rozwiń

Rodzinny konflikt

W 1873 r. Bloch zaczął ubiegać się o koncesję na Kolej Nadwiślańską, która miała połączyć Kowel z granicą Prus Wschodnich.

Publikacja: 20.07.2008 23:46

Rodzinny konflikt

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Spodziewano się dużych zysków i dlatego starających się o koncesję było wielu, a jednym z nich – Leopold Kronenberg. Konflikt między Blochem a stryjem jego żony wybuchł ze zdwojoną siłą. Nie przebierano w środkach, żeby pozbyć się konkurencji. Kronenberg, aby skompromitować Blocha, zamówił u Józefa Ignacego Kraszewskiego książkę. „Roboty i prace. Sceny i charaktery współczesne” pisane były w odcinkach i drukowane w prasie warszawskiej, a w 1875 r. ukazały się w formie książkowej. Przedstawiony w niej czarny charakter Płocki to Bloch, książę Werndorf zaś odpowiadać miał Kronenbergowi i był postacią zdecydowanie pozytywną. Bloch walczył o to, aby grupa Kronenberga nie miała w planowanym przedsięwzięciu większych korzyści od pozostałych akcjonariuszy. I walkę tę przegrał. Zarząd kolei utrzymał zasady podziału przyszłych zysków niekorzystne dla mniejszości akcjonariuszy. Kronenberg triumfował i zachęcony tym usiłował jeszcze pokrzyżować Blochowi plany zorganizowania Towarzystwa Południowo-Zachodnich Dróg Żelaznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego