Aktualizacja: 29.11.2018 19:52 Publikacja: 29.11.2018 18:19
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Kilka dni temu prokurator IPN zdecydował o podjęciu zawieszonego w latach 60. śledztwa „w sprawie zbrodni rozstrzeliwania i wieszania więźniów obozu w Cieplicach Śląskich" przez funkcjonariuszy gestapo i SS w czasie wojny. Z informacji, których udzielił nam naczelnik wrocławskiego pionu śledczego Konrad Bieroń, wynika, że celem śledztw jest ustalenie okoliczności popełnionych przestępstw przez niemiecki personel oraz danych ofiar. Prokurator będzie chciał skompletować listę personelu. – Jeżeli ktoś z wartowników jeszcze żyje, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej – dodaje śledczy. Nie jest to wykluczone, gdyż pion śledczy IPN poprosił Interpol o ustalenie adresów SS-manów, którzy urodzili się w latach 20. XX w., część z nich jeszcze żyje. Prokurator Bieroń apeluje do osób, które mają wiedzę na temat popełnianych zbrodni w tym obozie, np. bliskich ofiar, lub posiadają dokumenty, o kontakt z pionem śledczym IPN we Wrocławiu (ul. Długosza 48).
Z udziałem m.in. króla Wielkiej Brytanii Karola III, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbywają się w Polsce uroczyste obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
– Zbrodnicze eksperymenty medyczne w Auschwitz obciążają niemieckie elity – nie ma wątpliwości prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Panna młoda trzyma w ramionach bukiet białych kwiatów. Ma starannie ułożoną fryzurę i elegancki naszyjnik. On jest w ciemnym garniturze, włosy ułożone podług ówczesnej mody. I tylko przejmujący smutek na obu twarzach zdradza, że to nie jest zwykłe zdjęcie pary, która właśnie obiecała sobie dozgonną miłość.
W marszach śmierci, które w styczniu 1945 r. wyruszyły z KL Auschwitz-Birkenau, zginęło od 9 tys. do 15 tys. więźniów – ustalił pion śledczy IPN.
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
60 dni – tyle zwolennicy referendum w sprawie odwołania Jacka Sutryka mają na zebranie podpisów w tej sprawie. Co przesądzi o ich sukcesie lub porażce?
Kraków, Bydgoszcz, Wrocław i Poznań dostały wielomilionowe dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Przyznane wsparcie pozwoli na inwestycje w zeroemisyjny transport zbiorowy.
To najciekawsza kampania polityczna poza wyborami prezydenckimi w Polsce. We Wrocławiu w czwartek ruszyła akcja zbierania podpisów pod referendum w sprawie odwołania prezydenta Jacka Sutryka.
Połączenie sił z zespołem Hogan Lovells przyniosło firmie Rödl & Partner niemal 30 nowych specjalistów, w tym uznanych prawników i ekspertów.
Powstanie kolejny fragment drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu podpisała umowę na realizację odcinka między Niemczą a Ząbkowicami Śląskimi. Docelowo trasa ma prowadzić z Wrocławia do granicy z Czechami.
Szwajcarska sieć hotelowa Mövenpick zapowiedziała otwarcie jeszcze w tym roku hoteli we Wrocławiu i w Karpaczu. Będą to pierwsze obiekty tej marki w Polsce.
Już nie 30, a jedynie 22 proc. floty samochodowej urzędów miast, gmin czy powiatów powinny stanowić pojazdy elektryczne. Takie wymogi dotyczą jedynie większych jednostek samorządów, liczba mieszkańców których przekracza 50 tys.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas