Rada miała dbać o pomyślność i bezpieczeństwo małoletniego Hideyoriego, przebywającego na zamku w Osace.
Kolejnym organem była stworzona jeszcze w latach 80. rada administracyjna go-bugy? (pięciu funkcjonariuszy). Początkowo służyła do zarządzania prywatnymi ziemiami Hideyoshiego i jego wasali, ale z czasem przekształciła się w administrację krajową. Japoński dyktator chciał za jej pomocą dodatkowo zabezpieczyć przyszłość swego syna. Członkiem tej rady był m.in. Ishida Mitsunari, późniejszy przywódca koalicji antytokugawowskiej, który żywił do Ieyasu obsesyjną nienawiść. Jednak go-bugy? nie mogła skutecznie kontrolować go-tair?, ponieważ łączny dochód jej członków nie przekraczał 1 mln koku.
Schorowany dyktator umarł 18 dnia 8 miesiąca 1598 roku. Ieyasu i inni panowie przyrzekli służyć Hideyoriemu, tak jak służyli jego ojcu. Prawdopodobnie żaden z nich nie zamierzał dotrzymać słowa, ale Ieyasu ze swym rozległym i skonsolidowanym władztwem i licznym potomstwem miał nad innymi członkami rady sporą przewagę.
Dopóki żył Maeda Toshiie, w radzie regencyjnej panował względny spokój. Po jego śmierci, która nastąpiła wiosną 1599 roku, jego syn, nie czując się związany ze sprawą Toyotomich, opuścił zamek w Osace. Również Uesugi Kagekatsu powrócił do swych rodzinnych włości, aby przygotować kampanię wojenną.
Na przełomie 1599 i 1600 roku pod hasłem obrony interesów domu Toyotomi zawiązała się koalicja skierowana przeciwko Ieyasu. Największą rolę odgrywały dwa ośrodki: położone na północ od ziem Tokugawy posiadłości klanu Uesugi oraz znajdująca się tuż przy Kioto prowincja ?mi, gdzie u boku Ishidy Mitsunariego zbierała się tzw. Armia Zachodnia.