W latach 1571 – 1629 szachem perskim był Abbas I Wielki z dynastii Safawidów. Za jego rządów państwo zostało poddane modernizacji w zakresie administracji, handlu i obronności. Szach nawiązał też stosunki dyplomatyczne i handlowe z krajami Europy Zachodniej oraz prowadził nieustanne wojny z Turcją. W 1605 roku, dzięki stworzonej z pomocą Anglików nowoczesnej armii, wyposażonej w broń palną i artylerię, pokonał Turków pod Basrą i przyłączył do swego państwa Irak.

31 grudnia 1600 roku założono w Londynie Kompanię Wschodnioindyjską. Królowa Elżbieta I przyznała jej wyłączność na handel ze wschodnimi Indiami, a później z całą Azją Południowo-Wschodnią. Organizacja miała duże uprawnienia, w tym bicia własnej monety i utrzymywania oddziałów wojskowych. Kompania rozwinęła działalność w Chinach, do połowy XVIII stulecia opanowała Indie, a dzięki faktoriom handlowym w Hongkongu i Singapurze de facto zmonopolizowała handel azjatycki.

W 1600 roku szwedzki Riksdag zdetronizował Zygmunta III Wazę i pozbawił praw dziedzicznych do tronu szwedzkiego jego potomków. W odpowiedzi 12 marca polski król inkorporował do Rzeczypospolitej Estonię. W sierpniu w Rewlu wylądowały wojska szwedzkie pod wodzą Karola Sudermańskiego, stryja Zygmunta III i rywala w staraniach o koronę szwedzką. W październiku i listopadzie Szwedzi zajęli Parnawę, Felini i Karksi. To był początek wojny o Inflanty, która toczyła się przeznastępne dziesięciolecia ze zmiennym szczęściem.