W rolę Tokugawy (który występuje tam pod nazwiskiem Toranaga) wcielił się Toshir? Mifune, aktor przez wiele lat współpracujący z wybitnym japońskim reżyserem Akirą Kurosawą. Tokugawę przypomniała też ostatnio BBC, emitując serial o największych wodzach historii.
Wielką pasją Ieyasu Tokugawy było sokolnictwo. Uważał, że jest ono niezrównanym zajęciem dla przyszłych wojowników, gdyż kształtuje nie tylko mięśnie, ale także ducha walki. Zaś jednym z ulubionych jego sportów było pływanie. Do tego stopnia ukochał tą dyscyplinę, że nawet będąc już w podeszłym wieku, ochoczo pluskał się w fosie zamku Edo. W swym burzliwym życiu zmuszony był do zawierania wielu sojuszy politycznych i stąd zapewne wzięła się imponująca liczba żon i konkubin (19 związków), które przewinęły się przez jego alkowę. Był ojcem 11 synów i pięciu córek.
Ieyasu bez wcześniejszych sukcesów Nobunagi i Hideyoshiego nie osiągnąłby tak znaczącej pozycji w państwie. Jednak każdy z nich działał za pomocą innych środków. Ich odmienne charaktery świetnie oddaje anegdota: Nobunaga, Hideyoshi i Ieyasu obserwowali słowika, który nie chciał śpiewać. „Jeśli nie zechce zaśpiewać, zabiję go” – powiedział pierwszy z nich. „Zmuśmy go” – odpowiedział drugi. „Nie” – powiedział trzeci – „poczekajmy aż sam zacznie”. Inne znane powiedzenie mówi zaś: „Ponowne zjednoczenie jest jak ciastko ryżowe: Oda je wyrobił, Hashiba nadał kształt, ale w końcu zjadł je Ieyasu”.