Prawa mniejszości czy prawo jednostki

Jeszcze więcej kontrowersji budziła kwestia przyznania Żydom praw narodowych, czyli takich praw, które umożliwiałyby podtrzymywanie narodowych tradycji żydowskich i języka.

Publikacja: 28.07.2008 13:22

Prawa mniejszości czy prawo jednostki

Foto: KARTA

Red

Batalia o kształt praw mniejszościowych rozgrywała się ostatecznie na dwóch forach – na konferencji wersalskiej wiosną 1919 r. oraz w polskim Sejmie jesienią 1920 r. Posłowie żydowscy w Sejmie Ustawodawczym (przede wszystkim syjonista Izaak Grűnbaum – jako członek Komisji Konstytucyjnej) oraz żydowscy przedstawiciele na konferencji wersalskiej żądali przyznania Żydom grupowych praw narodowych w postaci autonomii narodowo-kulturalnej, ale zarówno polska większość sejmowa, jak i przywódcy wielkich mocarstw w Paryżu gotowi byli najwyżej rozważać gwarancję praw indywidualnych. Zwyciężyła koncepcja indywidualnych praw narodowych, która przewidywała przyznanie praw poszczególnym osobom jako członkom grupy mniejszościowej, a nie całej grupie mniejszościowej jako zbiorowości. Ta drobna z pozoru różnica niosła bardzo poważne konsekwencje. Koncepcja praw grupowych zakładała bowiem istnienie ciała reprezentującego mniejszość wobec władz państwowych oraz zarządzającego autonomicznie sprawami mniejszości, przede wszystkim oświatą w duchu narodowym. System praw jednostkowych takich praktyk nie przewidywał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama