Na drugi dzień po podjęciu decyzji o przejściu na katolicyzm traci dziewictwo z perskim księciem Jakubem Prepudrechem, z którym o jej względy rywalizuje Atanazy Bazakbal. Obaj panowie będą się pojedynkować, ona zaś wda się w dysputę teologiczną z księdzem Wyprztykiem, którego – jako neofitka – zbulwersuje pochwałą buddyzmu.

Dwukrotnie będzie usiłować popełnić samobójstwo, by następnie zgodnie z wszelkimi ceremoniami odbyć chrzest i ślub z księciem Prepudrechem. Ale w dniu ślubu oddaje się Atanazemu. W tle tych romansów rozpoczyna się przewrót rewolucyjny.

Podczas podróży do Afryki i Indii zajmuje się „potęgowaniem potworności”, urządzając seanse narkotyczne połączone z orgiami z udziałem dzieci. Przechodzi też na buddyzm.

Po powrocie wymienia kochanka na nowego, komunistycznego dyktatora, zostając funkcjonariuszką komisji śledczej w nowym totalitarnym państwie. Porzucona, godzi się z mężem i jako ambasadorowa towarzyszy mu w Teheranie. Tam wznieca rewolucję pałacową, osadza małżonka na tronie, w którego cieniu sama sprawuje władzę.

W 1990 roku „Pożegnanie jesieni” przeniósł na ekran Mariusz Treliński, powierzając rolę Heli Bertz Marii Pakulnis.