Reklama
Rozwiń

Jankiel i inni - Irma Seidenman

Była ulubienicą Niemców, główną postacią powieści Andrzeja Szczypiorskiego „Początek”, za zachodnią granicą Polski znanej jako „Piękna pani Sei- denman” (1986).

Publikacja: 11.08.2008 02:06

Ta urodziwa niewiasta pozostała po założeniu getta w Warszawie po stronie aryjskiej, dopóki nie rozpoznał jej hitlerowski konfident Bronek Blutman, skądinąd też Żyd. Doprowadzona w aleję Szucha na gestapo uniknęła śmierci dzięki zeznaniom swego sąsiada, doktora Kordy i przyjaznego Polakom Niemca Müllera, którzy poświadczają jej fałszywą tożsamość jako Marii Gostomskiej.

Po wojnie, do końca której ukrywała się na prowincji, bohaterka „Początku” powraca do Warszawy i podejmuje pracę w Ministerstwie Oświaty, w tym samym budynku, w którym podczas okupacji miało siedzibę gestapo. W 1968 roku będzie musiała jednak opuścić swój gabinet przy alei Szucha.Odtąd wspomina ten dzień jako najgorszy w życiu. Na obczyźnie, bo wyjedzie do Paryża, towarzyszy jej poczucie „brutalnej i niegodziwej” krzywdy doznanej nie w czasie okupacji, ale w marcu 1968 roku właśnie. Namawiana przez dawnego wielbiciela do przyjazdu do Polski w 1984 roku, kategorycznie odmawia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego