Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z najważniejszych i zarazem najbardziej masowych akcji promujących zabytki. Sza-cuje się, że uczestniczą w niej 22 miliony Europejczyków.
W Polsce w ubiegłym roku z tej okazji odbyło się 1300 imprez kulturalnych, w których udział wzięło ponad 300 tys. osób.
Tradycyjnie największą frekwencją cieszą się dni otwarte w muzeach i zabytkach. Przyciąga nie tylko darmowy wstęp – również swobodniejsza formuła zwiedzania i możliwość odkrywania rewirów na co dzień niedostępnych dla turystów.
W tym roku w dawnym opactwie w Lubiążu (Dolnośląskie), jednym z najcenniejszych pocysterskich zespołów klasztornych w Europie, będzie można zajrzeć także na strych (13 – 14 września). Remontowany Zamek Lubelski zaprasza do niedawno odrestaurowanej kaplicy Trójcy Świętej z unikatowymi bizantyjsko-ruskimi malowidłami z XV w. (13 – 15 września). XVIII-wieczny pałac w Leźnie (Pomorskie), który normalnie funkcjonuje jako ośrodek konferencyjno-szkoleniowy – 14 i 21 września jest otwarty dla zwiedzających.
Organizatorzy chętnie stawiają też na imprezy plenerowe, które zawsze przyciągają tłumy. Niektóre już na stałe wpisały się w kalendarz – jak Jarmark Cysterski w Pelplinie (Pomorskie), który odbędzie się już po raz ósmy (20 – 24 września).