Wiktoria wiedeńska

Sobieski oddał lewe skrzydło pod komendę ks. Karola z zadaniem przebicia się do Wiednia. Centrum prowadził hr. Waldeck, dowodząc wojskami niemieckimi. Prawe, polskie skrzydło, gdzie skoncentrowane były masy ciężkiej jazdy, pod osobistym dowództwem króla miało rozstrzygnąć bitwę.

Publikacja: 15.08.2008 07:48

Wiktoria wiedeńska

Foto: bridgeman art library

Red

Pierwsi do ataku ruszyli żołnierze ks. Karola nacierający wzdłuż Dunaju. Rozgorzał krwawy bój o wzgórza Nussberg i Heiligenstadt. Wówczas w centrum natarły oddziały saskie, bawarskie i frankońskie, które opanowały wzgórza Grinzing i Sievering. Wezyr zorientował się, że austriacki atak wzdłuż Dunaju nie jest głównym zagrożeniem, ale było już za późno na przegrupowanie wojsk.

Wreszcie ruszyli Polacy zgromadzeni na prawym skrzydle, którzy musieli się przedzierać przez pagórkowaty, poprzecinany wąwozami i gęsto zalesiony teren. Kara Mustafa nie spodziewał się ataku z tej strony i jego lewe skrzydło było znacznie słabsze. Do godz. 15 piechota opanowała wzgórza, umożliwiając jeździe osiągnięcie pozycji wyjściowych do natarcia. Chan tatarski, zwątpiwszy w powodzenie, opuścił pole bitwy. Sobieski postanowił wykorzystać sukces i rzucił do przełamującej szarży kilkanaście tysięcy jazdy, w tym 2,5 tys. husarii. Spadła ona ze wzgórz na karki Turków i Tatarów, rozbiła ich szyki, po czym zaatakowała obóz turecki. Lewe skrzydło wojsk osmańskich poszło w rozsypkę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama