Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Od początku lat 30. do Szanghaju, który zaoferował niemieckim Żydom azyl i liczne formy pomocy, przybyło do 1941 r. ponad 30 tysięcy uchodźców żydowskich z Europy. Część z nich przez Szanghaj udała się z Chin do innych krajów. W chwili japońskiego ataku na Pearl Harbor, w grudniu 1941 r., i przystąpienia do II wojny światowej USA, miasto było schronieniem dla 20 – 25 tys. Żydów. W lipcu 1942 r. do okupowanego przez Japończyków Szanghaju przybył przedstawiciel gestapo w Japonii, płk Josef Meisinger, który przedstawił władzom „ostateczne rozwiązanie problemu żydowskiego”. Chociaż plan Meisingera nie został wprowadzony w życie, władze japońskie ustanowiły „wydzielony obszar dla bezpaństwowych uchodźców”, nakazując wszystkim przybyłym z Europy po 1937 r. przeprowadzenie się na jego teren. Wszyscy Żydzi szanghajscy, nie tylko uchodźcy z Europy Środkowej, lecz także gmina Żydów sefardyjskich oraz Żydzi rosyjscy, przeżyli Holokaust.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas