Socjaliści żydowscy ofiarami Stalina

Żydzi masowo odmówili przyjęcia sowieckich dowodów tożsamości – paszportów – oraz tłumnie zgłaszali się do powrotu do Generalnego Gubernatorstwa

Publikacja: 31.08.2008 16:00

Socjaliści żydowscy ofiarami Stalina

Foto: Zbiory ŻIH

Do rangi symbolu represji i prześladowań polskich Żydów urastają losy dwóch przywódców żydowskiej socjalistycznej partii robotniczej Bund – Wiktora Altera i Henryka Erlicha. Obydwaj przed kapitulacją Warszawy udali się na wschód.

29 września w Kowlu, gdzie się znaleźli, został aresztowany przez NKWD Wiktor Alter. Henryk Erlich po ucieczce do Brześcia został rozpoznany przez żydowskiego komunistę na dworcu i 5 października aresztowany. Zostali przewiezieni do więzienia w Moskwie, gdzie postawiono im zmyślone zarzuty organizowania szpiegostwa i sabotażu przeciwko ZSRR, współpracę z polską tajną policją przy prześladowaniu komunistów oraz o agitację przeciwko paktowi Stalin – Hitler. Przesłuchania trwały do lipca 1941 r., kiedy to przewieziono ich do Saratowa i skazano na śmierć na tajnym posiedzeniu Kolegium Wojskowego Najwyższego Trybunału Związku Radzieckiego. Niespodziewanie, z inicjatywy samego Stalina, wyrok zamieniono im na dziesięć lat łagru.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama