W wyniku wojny o niepodległość od Korony Brytyjskiej odpadły posiadłości, z których koloniści utworzyli Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. W rękach Brytyjczyków pozostało rozległe terytorium Kanady, na którym w 1792 roku mieszkało ok. 230 tys. osób. W 1791 roku władze brytyjskie ogłosiły akt konstytucyjny, który określił strukturę i kompetencje władz lokalnych oraz podział administracyjny kraju na osiem prowincji.

W styczniu 1792 roku Rosja i Turcja zawarły w Jassach traktat pokojowy, który zakończył wojnę trwającą od 1787 roku. Rosja uzyskała Krym, ziemie między Bohem a Dniestrem i umocniła wpływy w Gruzji.

Klęska spowodowała otrzeźwienie w Turcji: sułtan Selim III wraz ze współpracownikami opracował pakiet reform zwanych nowym porządkiem, które usprawniły system podatkowy, organizację administracji i wojska w państwie osmańskim.

27 kwietnia 1792 roku grupa polskich magnatów przeciwnych reformom Sejmu Czteroletniego za aprobatą carycy Katarzyny II zawiązała w Petersburgu konfederację nazwaną później targowicką od pogranicznego miasteczka Targowica, gdzie 14 maja ogłoszono jej powstanie. Dało to carycy pretekst do inwazji na Rzeczpospolitą. Mimo sukcesów w bitwach pod Zieleńcami i Dubienką armia koronna ks. Józefa Poniatowskiego nie zdołała powstrzymać wojsk rosyjskich. Wojnę zakończyło przystąpienie króla Stanisława Augusta do obozu targowiczan 24 lipca.