Dlaczego wojna?

„W tym miejscu i od tego dnia rozpoczyna się nowa epoka w historii świata”. To celne zdanie uczestniczącego w walkach pod Valmy Goethego dotyczy bitwy, w której nie doszło do bezpośredniego starcia głównych sił, a liczba ofiar po obu stronach nie przekroczyła pół tysiąca

Aktualizacja: 05.09.2008 23:47 Publikacja: 05.09.2008 13:36

Dlaczego wojna?

Foto: Rzeczpospolita

Red

„Przybywam dzisiaj, aby zgodnie z konstytucją zaproponować Zgromadzeniu Narodowemu wypowiedzenie wojny” – te słowa Ludwika XVI, wypowiedziane 20 kwietnia 1792 roku, przyjęto burzą oklasków. Wniosek przeszedł miażdżącą większością głosów. Deklarując wojnę przeciwko Austrii, francuski monarcha po cichu liczył na jej szybkie zakończenie, sądząc, że wojska feudalnej Europy rozbiją w puch armię, której był naczelnym wodzem. Wiedział, że u boku Austrii staną owiani wojskową sławą Prusacy, znał też stan armii francuskiej, niedozbrojonej i notorycznie dezorganizowanej przez dezercje oficerów, którzy w Koblencji organizowali rebelianckie oddziały. Podobne informacje mieli rewolucjoniści, dlaczego zatem tak ochoczo parli do walki?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama