Szmuel Josef Agnon urodził się w 1888 w Buczaczu we wschodniej Galicji. W domu pisarza mówiono głównie w jidysz, ale też po hebrajsku i niemiecku. W domu rodziców poznawał literaturę niemiecką oraz żydowską, a także Biblię i Talmud – co miało bardzo duży wpływ na późniejsze ukształtowanie się stylu charakterystycznego dla jego twórczości. Nie uczęszczał do powszechnych szkół. Podstawy wykształcenia zdobył w chederze, potem kontynuował edukację u prywatnych nauczycieli Talmudu i języka niemieckiego.
Zaczął tworzyć bardzo wcześnie. Już jako niespełna dziesięcioletni chłopiec pisał kroniki z życia codziennego galicyjskich Żydów w zupełnie niezwykłym hebrajskim, który nawiązywał do języka świętych ksiąg. To właśnie ten styl bogatej talmudycznej babilońskiej hebrajszczyzny był znakiem rozpoznawczym twórczości Agnona. Patronem i wydawcą wszystkich jego książek był właściciel poznańskiego domu wydawniczego – Szoken. To wydawnictwo do dziś jest jednym z najbardziej prestiżowych w Izraelu (oczywiście działa także na innych rynkach) i wydaje tutejszy najpopularniejszy dziennik „Haarec”.
W 1908 roku młody pisarz opuścił Galicję, aby zamieszkać w Jaffie – w ówczesnej Palestynie. Pierwszym opowiadaniem, jakie napisał w Erec Israel, są „Porzucone żony”, a kolejnym, bardzo znanym – „Krzywe stanie się prostym”. W tym czasie Agnon także podróżuje. Wyjeżdża do Berlina, aby rozszerzyć swoją wiedzę na temat niemieckiej oraz europejskiej literatury.
Następnie powraca do Palestyny, lecz tym razem postanawia kupić dom w Jerozolimie, co w istocie czyni. Dom ów staje się swoistym centrum literackim, świątynią poetów i bastionem dla wszystkich pisarzy żydowskich, którzy byli strażnikami kultury żydowskiej w diasporze. Jak nietrudno się domyślić, niektórzy poeci pozostają pod dużym wpływem fenomenalnej twórczości Agnona i piszą podobnym stylem.
Dom pisarza przetrwał wiele przykrych wydarzeń, między innymi splądrowanie zgromadzonego w nim imponującego zbioru książek przez Arabów podczas zamieszek w Jerozolimie. Istnieje do dziś i służy jako muzeum twórczości Szmuela Josefa Agnona.