Reklama
Rozwiń

Jankiel i inni

Esterka, córka Symchy - bohaterka opowiadania Feliksa Brodowskiego „Dziecię Symchy” zamieszczonego przez Elizę Orzeszkową w głośnym swego czasu tomie „Z jednego strumienia szesnaście nowel” (1905).

Publikacja: 22.09.2008 11:08

Miała 16 lub 17 lat. Wraz z matką roznosiła pieczywo po podupadającej miejscowości letniskowej N. i okolicznych wioskach. Chodziła nędznie ubrana, głowę okrywała czarną włóczkową chustką. Niezależnie od biedy nękającej matkę i córkę, odkąd „Symcha wozem czarnym odwieziony został na kirkut”, ubiór ten maskował urodę dziewczyny, o którą bardzo bała się wdowa po umęczonym niepowodzeniami w handlu i „jakąś przewlekłą chorobą” małżonku. Esterka była bowiem po ojcu raczej wątła, zdrowie jej nie dopisywało i matka liczyła tylko na to, że skuteczne okaże się wstawiennictwo zmarłego Symchy „za córeczką, na którą czyha bieda, choroba i śmierć”. Prawdziwą zmorą Symchowej byli zaś podmiejscy włóczędzy, w każdej chwili mogący napaść zbyt ładną jej zdaniem Esterkę.

Już od 19 zł/msc przez pierwszy rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

19 zł za miesiąc przez pierwszy rok, od 13 miesiąca każdy kolejny w cenie 39 zł za miesiąc.

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego