Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 27.09.2008 00:01 Publikacja: 26.09.2008 13:54
Wielka Armia przekracza Niemen, litografia z lat 40. XIX w.
Foto: Archiwum „Mówią Wieki"
Nie powiodła się bowiem trzecia – po manewrze wileńskim i witebskim – próba dopadnięcia i zmuszenia do walnej bitwy rosyjskich armii: 1. Zachodniej gen. Michaiła Barclaya de Tolly oraz 2. Zachodniej gen. (i gruzińskiego księcia) Piotra Bagrationa. Porażkę manewru zapowiadała już desperacka obrona dywizji gen. Niewierowskiego pod Krasnem (14 sierpnia), dzięki której Bagration zdołał ujść do Smoleńska.
Świętujący nazajutrz wśród wiwatów gwardii 43. urodziny Napoleon zdawał się być u szczytu potęgi. Ukorzywszy mieczem Austrię i Prusy, panował nad większością kontynentu. Na drodze do Smoleńska usiłował zaś domknąć pułapkę na nieujarzmioną wciąż Anglię. Car Aleksander I obiecał mu wszak w Tylży (1807) przystąpić do blokady kontynentalnej, ale zdając sobie sprawę z gospodarczych strat, zepchnięty przez Napoleona na margines kontynentu i rozczarowany brakiem wspólnej polityki rozbiorowej wobec Turcji, pułapkę ową otworzył. Zaniepokojeni rozszerzeniem Księstwa Warszawskiego (1809) i odrzuceniem przez Napoleona konwencji utrwalającej Europę bez Polski podjęli nawet Rosjanie wiosną 1811 r. pomysł ofensywy na Księstwo. Z czasem projekt ten zarzucili na rzecz planu (a właściwie planów, bo często je zmieniano) obrony przed nieuchronnym od końca 1811 r. najazdem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas