Reklama
Rozwiń

Życie żydowskie w PRL po Marcu ‘68

Wielkość społeczności żydowskiej w Polsce na przełomie lat 60. i 70. szacowano na 8 – 12 tys. osób, w znacznej części w wieku emerytalnym. Emigracja dziesiątków działaczy oraz kilku tysięcy szeregowych członków TSKŻ i świadomość działania agentury w ramach środowiska żydowskiego przytłumiły codzienną działalność.

Publikacja: 13.10.2008 09:39

Wśród założycieli Komitetu Obrony Robotników byli m.in. Aniela Steinbergowa – przed wojną członek PP

Wśród założycieli Komitetu Obrony Robotników byli m.in. Aniela Steinbergowa – przed wojną członek PPS, podczas okupacji w „Żegocie”, adwokat, członek Klubu Krzywego Koła; prof. Edward Lipiński; Ludwik Cohn – adwokat, działacz przedwojennego PPS, jeniec Woldenbergu, członek Klubu Krzywego Koła i Loży Masońskiej Kopernik

Foto: ŻIH

Red

Wiele osób odsunęło się od instytucji żydowskich z obawy przed ewentualnymi przykrościami, omawiając problemy środowiskowe tylko na gruncie prywatnym w wąskim kręgu rodziny i najbardziej zaufanych znajomych. TSKŻ, a także kongregacje religijne nie były w stanie świadczyć już pomocy socjalnej jak w latach 1958 – 1967, co determinowało okresowy spadek zainteresowania nimi niektórych członków.

Zmiana w tej materii zaszła po tym, jak władze PRL na przełomie roku 1980 i 1981 zgodziły się na „ciche” udzielanie pomocy finansowej osobom potrzebującym i TSKŻ przez Joint. Chociaż nie bez znaczenia była wówczas również rewizja podejścia władz do spraw żydowskich, co osłabiło obawy przed represjami. Poza tym „na ulicy żydowskiej” zaczęli szukać dla siebie miejsca ludzie przechodzący w stan spoczynku zawodowego i powojenne pokolenie dowiadujące się o żydowskich korzeniach, zdecydowane świadomie i dobrowolnie pragnące pogłębiać żydowską świadomość.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego