Poprawa relacji z diasporą

Krąg decydentów, którego główną postacią był Wojciech Jaruzelski, wybrał opcję poprawy relacji z diasporą żydowską. Przed 40. rocznicą powstania w getcie warszawskim z pomocą państwa pośpiesznie dokończono trwający kilka lat remont synagogi Nożyków w Warszawie.

Publikacja: 13.10.2008 09:29

Składanie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta w 41. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Składanie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta w 41. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Foto: Rzeczpospolita

Red

Przeznaczono poważne środki na same obchody i międzynarodową konferencję historyczną, na którą zaproszono licznych naukowców z zagranicy. W wymiarze propagandowym to wydarzenie zostało wygrane przez ekipę Wojciecha Jaruzelskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych światowych organizacji żydowskich.

Można je uznać za cezurę otwierającą lata coraz intensywniejszych kontaktów między Polską a Izraelem i diasporą żydowską. Do Polski przyjeżdżało coraz więcej grup żydowskich turystów. Ożywiła się wymiana naukowa między polskimi i izraelskimi uczonymi. Władze tolerowały zasilanie budżetu TSKŻ i ZRWM darowiznami z zagranicy. Rejestrowano wprawdzie, kto otrzymuje przekazy dolarowe od Jointu, ale nie próbowano ich powstrzymać. U schyłku PRL atmosfera stanowiąca zaprzeczenie ducha Marca z upływem lat przeważała nad nurtem reprezentowanym w życiu publicznym przez ZP „Grunwald”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama