Od czerwca ‘67 do marca ‘68

Zwycięstwo Izraela w błyskawicznej wojnie prewencyjnej wydanej arabskim sąsiadom w czerwcu 1967 r. oraz wroga reakcja Kremla i grupy państw od niego zależnych odegrała rolę zewnętrznego impulsu, wykorzystanego do rozpoczęcia ofensywy przeciw rzekomym kryptosyjonistom.

Publikacja: 13.10.2008 10:15

Żołnierze izraelscy po zajęciu Jerozolimy w wojnie sześciodniowej pod Ścianą Płaczu

Żołnierze izraelscy po zajęciu Jerozolimy w wojnie sześciodniowej pod Ścianą Płaczu

Foto: ŻIH

Red

Uderzyła ona zarówno w osoby, które nie kryły sympatii i poparcia dla Izraela, jak i w te, dla których jego polityka nie miała istotnego znaczenia. Mieczysław Moczar, kierujący od 1964 r. MSW, szybko przedstawił Gomułce raporty, z których wynikało, jakoby w PRL istniało silne środowisko lojalne tylko wobec Izraela i gotowe działać na jego korzyść nawet ze szkodą dla Polski. Efekt wzmocniono tezą o ścisłym współdziałaniu syjonistów z niemieckimi rewizjonistami z RFN, a Gomułka żył w cieniu obaw zagrożenia integralności terytorialnej PRL przez Niemcy zachodnie. To miało przekonać I sekretarza do akceptacji czystek kadrowych. Okazało się, że przyniosło częściowo oczekiwany skutek.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama