Reklama
Rozwiń

Nigdy się nie poddam...

Tak jak przewidywał Houston, Santa Anna skoncentrował silną armię w San Louis Potosi. Pod koniec grudnia 1835 roku na czele 5 tys. żołnierzy wyruszył przeciwko buntownikom. Wojsku towarzyszyły 233 wozy, 1800 jucznych mułów oraz gromada cywilnej gawiedzi.

Publikacja: 17.10.2008 15:11

Pułkownik William B. Travis przemawia do obronców Alamo, fotos z filmu „Alamo” Johna Lee Hancocka z

Pułkownik William B. Travis przemawia do obronców Alamo, fotos z filmu „Alamo” Johna Lee Hancocka z 2004 r.

Foto: Bridgeman Art Library, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Droga wiodła przez pustynne i suche obszary Coahuili. Brak wody oraz zimny wiatr dał się Meksykanom mocno we znaki. Wreszcie 23 lutego 1836 roku pierwsze oddziały meksykańskie stanęły w San Antonio. Dowodzący nimi gen. Sesma nakazał wywiesić czerwoną flagę, oznaczającą, że nie będzie brał jeńców w nadchodzącej bitwie. Wysłał parlamentariuszy do Alamo z żądaniem bezwarunkowej kapitulacji. Odpowiedzią był armatni wystrzał.

W nocy przybył kurier od Fannina z wiadomością, że pomocy nie będzie. Mimo to Travis się nie załamał, ale skutecznie kierował ogniem artylerii, która ostrzeliwała zajmujących pozycje wokół fortu Meksykanów. Wieczorem napisał swój słynny manifest, zawierający słowa: „Nasza flaga wciąż dumnie powiewa na murach. Nigdy się nie poddam ani nie wycofam”. Była to flaga... Meksyku z datą „1824” – rokiem uchwalenia meksykańskiej konstytucji, której przywrócenia domagali się Teksańczycy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama