Wojna propagandowa

Brak sukcesów i ogromne ofiary krymskiej ekspedycji wywołały niezadowolenie opinii publicznej Francji i Wielkiej Brytanii. Głód informacji doskonale zaspokajali wścibscy – jak zwykle – korespondenci wojenni i fotografowie, którzy pierwszy raz pojawili się na polach bitew.

Publikacja: 24.10.2008 17:46

Fotograf Roger Fenton na wozie mieszczącym laboratorium fotograficzne, Krym, 1855 r.

Fotograf Roger Fenton na wozie mieszczącym laboratorium fotograficzne, Krym, 1855 r.

Foto: Rzeczpospolita

Dzięki temu czytelnicy gazet mogli na własne oczy zobaczyć, jak straszna jest wojna oglądana z bliska. Działania wojenne dokumentowali m.in. Szkot James Robertson, który we wrześniu 1855 roku wykonał zdjęcia Bałakławy oraz obróconego w perzynę Sewastopola, a także Anglicy Roger Fenton (oficjalny fotograf dworu) i Felice A. Beato, Rumun Carol Szathmari, który jako jedyny dostał zgodę wszystkich stron konfliktu i mógł pracować po obu stronach frontu, czy Francuzi Jean-Charles Langlois i Léon-Eugéne Méhédin. Ilustracje specjalnego wysłannika „L`Illustration”, rysownika i fotografa Jeana Baptiste’a Durand-Bragera oddawały żołnierską dolę i niedolę. Dzięki relacjom z Krymu zabłysła dziennikarska gwiazda Irlandczyka Williama Howarda Russela z londyńskiego „Timesa”. Jego dociekliwość była bardzo nie na rękę władzom brytyjskim, gdyż ujawniał plany wo- jenne, głupotę dowództwa oraz tragiczny los prostych żołnierzy, którzy nie tylko ginęli w walce, ale marli wskutek braku zaopatrzenia i opieki medycznej. Takie doniesienia podważały sens wojny toczonej – według przeciętnego Francuza czy Brytyjczyka – na końcu świata.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama