Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.10.2008 17:55 Publikacja: 24.10.2008 17:55
Jeżeli chodzi o bitwy, to nie lubimy rzeźni. Z moim szanownym kolegą Jarosławem Krawczykiem napisaliśmy na zmianę dokładnie 139 edytoriali poprzedzających zeszyty: „Zwycięstwa oręża polskiego” i „Chwała oręża polskiego”, „Bitwy świata” oraz ich kontynuację – bieżący cykl „Batalie i wodzowie wszech czasów”. Chwaliliśmy śmiałe manewry rozstrzygające błyskawicznie zbrojne starcie. Woleliśmy jeńców niż zabitych przeciwników.
Bliższy nam był „mister mokrego półpancerza” Stefan Czarniecki, który pod Warką rozpędził Szwedów w try miga, tracąc 100 jeźdźców i może drugie tyle zakatarzonych po kąpieli w zimnej wezbranej Pilicy, niż dyktator, który nie chciał wojny z carem – Józef Chłopicki. Zwlekał z uderzeniem na Rosjan, kiedy był sposobny czas, więc potem pod Olszynką Grochowską trupy polskie i rosyjskie liczono na około 20 tysięcy. Charles Francois Dumouriez stracił pod Valmy 200 żołnierzy, a odważną postawą odmienił losy wojny. Napoleon stracił pod Borodino 30 tysięcy Francuzów, zabił przynajmniej tyle samo Rosjan, a nie osiągnął nic. Przed rokiem pisaliśmy, że „jeśli piekło rzeczywiście istnieje, to smażą się w nim panowie Erich von Falkenhayn oraz Joseph Joffre”. To za bitwę pod Verdun, której krwawe żniwo można uznać za celowe ludobójstwo. Jatek z Krawczykiem nie znosimy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas